Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, jak i województwie łódzkim. W Polsce nowotwory powodują 25,9% zgonów mężczyzn i 23,1% zgonów kobiet. Są istotnym problemem zdrowotnym, przede wszystkim u osób młodym i średnim wieku.

Szczepienia przeciwko HPV znajdują się w wykazie szczepień zalecanych. Zapobiega to zakażeniom HPV i obok regularnych badań cytologicznych stanowią element profilaktyki przeciwnowotworowej.

Celem Programu jest zwiększenie dostępności do szczepień przeciwko HPV, a także, zwiększenie poziomu wiedzy na temat zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego.

Programem szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego objęta zostanie populacja dziewczynek urodzonych w 2010 roku, zamieszkałych na terenie powiatu tomaszowskiego, których rodzice/opiekunowie prawni wyrazili pisemną zgodę na udział ich dziecka w Programie oraz zostali poinformowani o celu szczepienia.

Rejestracja/zapisy dzieci przez rodziców/opiekunów prawnych do udziału w Programie odbywa się w siedzibie Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Tomaszowie Mazowieckim,
ul. Jana Pawła II 64/66, 97-200 Tomaszów Mazowiecki
, telefonicznie: 44 724 10 45,
email: ordntm@tomaszow-maz.pl
osobiście: w godzinach pracy tj.:
 poniedziałek  7:30-21:00
 wtorek  7:30-19:00
 środa  7:30-21:00
 czwartek  7:30-19:00
 piątek  7:30-19:00

Kwalifikacja do szczepienia, edukacja zdrowotna i szczepienia są realizowane przez wykwalifikowany Zespół Specjalistów (lekarz oraz pielęgniarka)

Realizacja udzielanych świadczeń (kwalifikacja oraz szczepienia) w ramach Programu, odbywać się będzie w siedzibie ORDN w dniach:
poniedziałek  15:00 – 19:00
czwartek 15:00 – 19:00

Cykl działań w ramach Programu obejmuje:
– zapisy dziecka przez rodziców/opiekunów prawnych do udziału w Programie (osobiście/telefonicznie/ w formie elektronicznej),
– zebranie zgód rodziców/opiekunów prawnych dzieci na szcepienia,
– edukację w zakresie profilaktyki nowotworów szyjki macicy skierowaną do dziecka i rodziców/opiekunów prawnych wraz z informacją dotyczącą możliwości wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych,
– każdorazowe badanie lekarskie kwalifikujące do szczepienia, poprzedzające podanie preparatu szczepionkowego,
– podanie szczepionki wg właściwości produktu leczniczego

Kompletne uczestnictwo w Programie polega na zrealizowaniu pełnego schematu szczepienia przeciwko wirusowi HPV zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego wybranej szczepionki tj. podanie dwóch dawek szczepionki.

Do szczepień użyta zostanie szczepionka 9-walentna, dwudawkowa w odstępie 6 miesięcy

Źródłem finansowania programu jest Samorząd Województwa Łódzkiego. Ośrodek na ten cel pozyskał 348 520, 00 zł.