Masaż leczniczy i hydroterapia

MASAŻ

MASAŻ I HYDROTERAPIA

Masaż jest jednym z najstarszych zabiegów terapeutycznych, jest formą oddziaływania na ustrój wykorzystując bodźce mechaniczne w formie ucisku na tkanki. Techniki masażu wpływają bezpośrednio na skórę, tkanki podskórne, struktury łącznotkankowe, mięśni, układ krwionośny, nerwowy i limfatyczny.

ORDN sprzet styczen_web 2021_0231

► Masaż leczniczy

To zespół technik stosowanych w odpowiedniej kolejności, które wywierają wpływ na tkanki ustroju człowieka, powodując wystąpienie w nich pożądany odczyn. Zabieg ten ma szeroki zakres działania, wśród których wyróżnić można m.in. pobudzenie przepływu krwi i chłonki, pobudzenie układu nerwowego- dzięki czemu jest w stanie wpłynąć na wszystkie narządy i układy organizmu (działając nie tylko miejscowo, ale również ogólnoustrojowo).

Podstawowe zadania, spełniane przez ten zabieg to redukcja dolegliwości bólowych, zmniejszenie napięcia mięśni i tkanek, przyspieszenie regeneracji mięśni, ograniczenie postępu zaniku mięśni, odprowadzenie obrzęków i wchłanianie krwiaków.

rehabilitacja_ORDN

► Masaż wibracyjny

Zabieg ten polega na mechanicznym masażu ciała pacjenta za pomocą wibracji generowanych przez aparat masujący. Dzięki różnorodnym częstotliwością można uzyskać działanie przeciwbólowe, przeciwzakrzepowe, rozluźniające mięśnie, stymulujące odżywienie komórek mięśniowych. Wskazaniami do tego typu zabiegu jest wspomaganie leczenia dolegliwości bólowych, obrzęków, urazów jak również wsparcie treningów kondycyjnych mięśni.

ORDN Rehabilitacja_czerwiec_web_2020_0023

► Rollmasażer

Jest to urządzenie które w prosty i efektywny sposób jest w stanie zwalczyć wiele dolegliwości dzięki punktowemu masażowi ciała za pomocą drewnianych rolek umieszczonych w obracającym się bębnie. Używany jest głównie do masażu stóp, pośladków, brzucha, pleców, łydek, a także rąk i ud.

Jego działanie wpływa m.in. na układ limfatyczny (pobudza go, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, poprawia pracę serca, a także przyspiesza proces wchłaniania obrzęków), mięśnie, układ nerwowy oraz krążeniowy.

Rollmasażer wyposażony jest w podczerwień, która podnosi temperaturę ciała, dzięki czemu wspiera proces redukcji centymetrów oraz kilogramów, a także wpływa na poprawę jakości skóry.

336805409_1343833939797624_1755943924481569137_n

► Drenaż limfatyczny

Jest zabiegiem, który polega na mechanicznym przepchnięciu chłonki z naczyń obwodowych w kierunku ujść kątów żylnych. Wykonywany jest w celu zmniejszenia obrzęków i poprawy przepływu limfy. W naszym Ośrodku wyróżnić można:

  • Masaż limfatyczny manualny– stanowi go kombinacja powolnych ruchów, o sile bodźca dostosowanym do okolicy ciała i stanu pacjenta.
  • Masaż pneumatyczny BOA– wykonywany jest mechanicznie z wykorzystaniem urządzenia do kompresji pneumatycznej. W trakcie trwania tego masażu, opracowywana część ciała zostaje umieszczona w specjalnym mankiecie, który poprzez naprzemienne wtłaczanie i wypuszczanie powietrza uciska ją i rozluźnia uciśnięcie w różnorodnych sekwencjach (naprzemiennie, płynnie lub stopniowo). Wskazaniem do tego zabiegu są żylaki i obrzęki kończyn dolnych, uczucie ciężkich nóg, cellulit, ogólne osłabienie organizmu.
  • Zabieg aparaturą Lympha Touch- działanie aparatu umożliwia rozciąganie struktur powięziowych, tym samym zwiększając przestrzeń dla krążącej krwi i limfy. Aparat ten doskonale wspomaga manualny drenaż limfatyczny i skraca czas leczenia.

Wskazaniami do zabiegu są obrzęk limfatyczny pourazowy, występujący jako powikłanie po leczeniu onkologicznym, a także obrzęk żylny powstały na skutek przewlekłej niewydolności żylnej.

ORDN Rehabilitacja_czerwiec_web_2020_0020

► Hydro-Jet

Jest to suchy masaż mechaniczny całego ciała przeprowadzany na łóżku wodnym. W trakcie zabiegu pacjent w odzieży leży na elastycznej macie urządzenia. Indywidualnie dobrany strumień ciepłej wody poprzez cienką matę masuje ciało. Terapeuta ma możliwość regulacji natężenia, prędkości oraz obszaru masowanej części ciała- umożliwiając masaż całościowy i odcinkowy. Hydro-Jet ma działanie rozluźniające, odprężające, poprawiające krążenie krwi.

ORDN sprzet styczen_web 2021_0176

HYDROTERAPIA

Hydroterapia w swoim działaniu terapeutycznym wykorzystuje głównie działanie termiczne i mechaniczne wody. Wodolecznictwo ma wiele zalet, wśród których wyróżnić można głębokie przekrwienie tkanek, relaksację mięśni, redukcję dolegliwości bólowych, poprawę przepływu chłonki oraz krwi żylnej, regeneracja. Wpływ zabiegów z zastosowaniem wody w ogromnej mierze zależy od zastosowanej temperatury wody. W przypadku różnicy temperatur (wody w stosunku do ciała pacjenta) zostają uruchomione procesy metaboliczne w ramach dążenia do wyrównania homeostazy cieplnej.

W naszym Ośrodku wykonujemy poniższe zabiegi:

  • Masaż wirowy kończyn dolnych / kończyn górnych
  • Masaż perełkowy
  • Masaż wodny dla niemowląt i dzieci wykonywany w specjalistycznej wannie Lastura Baby
ORDN sprzet styczen_web 2021_0213