Fizykoterapia

FIZYKOTERAPIA

To dział fizjoterapii wykorzystujący w celach leczniczych czynniki fizyczne tj. pole magnetyczne, prąd elektryczny, światło, ultradźwięki, niską i wysoką temperaturę, laser. Z pomocą wyżej wymienionych zjawisk fizjoterapeuta oddziałuje miejscowo doprowadzając do pożądanych zmian fizjologicznych i biofizycznych na poziomie tkankowym, narządowym, komórkowym i ogólnoustrojowym. Fizykoterapia ma szerokie zastosowanie w procesie rekonwalescencji pacjenta będąc stosowana jako jedyna forma terapii lub stanowiąc doskonałe uzupełnienie terapii indywidualnej.

DSC00658

Oferowane zabiegi:

► Elektroterapia

– w trakcie jej trwania wykorzystywany jest odpowiednio dobrany prąd stały, zmienny lub impulsowy. Zabieg ten przynosi pacjentom ulgę w stanach zapalnych i dolegliwościach bólowych, a także poprawia ukrwienie tkanek ułatwiając wchłanianie się krwiaków, obrzęków i wysięków. Dzięki elektroterapii można również stymulować porażone mięśnie. Zabiegi wykonywane w naszym Ośrodku:

  • Prądy TENS
  • Galwanizacja
  • Elektrostymulacja
  • Jonoforeza
  • Prądy diadynamiczne
  • Prądy interferencyjne
  • Prądy Träberta
DSC00663

► Magnetoterapia

– w trakcie zabiegu używane jest pole elektromagnetyczne o niskiej częstotliwości (do 50Hz) i indukcji w przedziale 0,5- 10mT.  Ma szerokie oddziaływanie na organizm ludzki m.in. zwiększa procesy naprawcze tkanek miękkich, przyspiesza proces tworzenia zrostu kostnego, działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo, wspomaga proces oddychania tkankowego.

DSC00651

► Laseroterapia

– stymuluje procesy lecznicze organizmu za pomocą promieniowania laserowego. Wyróżniamy następujące działania terapeutyczne: przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przyspieszające regenerację tkanek, usprawniające mikrokrążenie, stymulujące procesy immunologiczne. W naszym działaniu używamy:

  • Lasera niskoenergetycznego, którego średnia dawka to około 6- 10 J/cm2 , natomiast cały zabieg zawiera dawkę do około 200 J.
  • Laser wysokoenergetyczny, jego średnia dawka to 100 J/cm2 , a całość zabiegu może osiągnąć nawet 3000 J.

► Ultradźwięki

dzięki zdolności przenikania fali ultradźwiękowej przez skórę i warstwy położone poniżej doskonale działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przyspiesza przepływ limfy i procesów wchłaniania , zmniejsza napięcie mięśniowe, zwiększa rozciągliwość tkanki łącznej w bliznach, przyspiesza gojenie się ran. Zabieg ten jest aplikowany za pomocą głowicy na skórę, używa się do tego substancji sprzęgającej jaką jest żel. Dodatkowo, aby zwiększyć działanie ultradźwięków, jako substancji sprzęgającej można użyć leku (zaleconego przez osobę zlecającą), taki zabieg nazywany jest Fonoforezą.

ORDN sprzet styczen_web 2021_0240

► Fala uderzeniowa

to fala akustyczna przenikająca w głąb tkanek. Gwałtowne zmiany ciśnienia wywołane uderzeniami fali prowadzą do rozbijania i rozpuszczania zwapnień, stymulują metabolizm komórek, poprawiają krążenie w tkankach i wpływają korzystnie na regenerację małych naczyń krwionośnych. Stosowanie fali uderzeniowej powoduje zmniejszenie stanu zapalnego, lokalny wzrost ukrwienia, poprawia elastyczność tkanek i stymuluje ich przebudowę , jak również wspomaga produkcję kolagenu.

Fizjoterapia

► Krioterapia

wykorzystuje reakcje organizmu na działanie niskich temperatur. Do przeprowadzenia zabiegu stosuje się nawiew na określoną część ciała: ciekłego azotu lub zimnego powietrza. Krioterapia m.in. prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego, łagodzi dolegliwości bólowe, rozluźnia mięśnie, poprawia funkcjonowanie stawów, nasila regenerację tkanek.

zabiegi_ordn

► Światłolecznictwo

– metoda ta polega na naświetlaniu lampami, które w zależności od rodzaju zastosowanego sprzętu generują różne promieniowanie. Emitowane promienie różnią się wielkością energii i długością fali, co niesie za sobą różne efekty terapeutyczne. Terapia światłem przyczynia się do poprawy ukrwienia, odżywienia komórek, a tym samym wspomaga przemianę materii i zmniejsza napięcie mięśniowe. W naszej placówce używane są poniższe lampy:

 

 • Lampa Sollux- emituje promieniowanie krótkofalowe. W zależności od użytego filtra naświetlania stosuje się w stanach zapalnych tkanek miękkich, uszkodzeniach skóry, źle gojących się ranach, w dolegliwościach bólowych mięśni, nerwobólach, przeczulicy i odmrożeniach.
 • Lampa Bioptron- emituje lecznicze światło spolaryzowane posiadające właściwości biostymulacyjne. Różne długości fal wytwarzane przez tą lampę przenikają na odmienną głębokość, pobudzając procesy regeneracyjne. Dzięki jej działaniu aktywizowany jest układ odpornościowy, przyspieszony zostaje metabolizm tkanek w skutek czego zachodzą procesy przeciwzapalne i przeciwbólowe.
ORDN Rehabilitacja_czerwiec_web_2020_0078